Chcete vědět jaké je to u nás na chatě?

30. srpna 2009 v 19:50 | Ivík |  Dennodenní žvásty
Vrátila jsem se z chalupy. A myslím, že zdravější. Kdo ví? Ani já ne... Hehe, a přitom je to moje tělo, můj nos, můj krk, moje sípavé plíce, moje bolavá hlava...

Ne, nebudu tu básnit o tom, jak jsem nachlazená. Toho jsem tu už napsala dost. Dneska hodlám napsat to, že jsem SNAD o něco zdravější.
Že by za to mohla práce?
Aneb zametala jsem ve stodole. Venku chcalo, já v té stodole někdy neviděla ani na krok (zvlášť ve chvíli, když jsem zalezla za udírnu), jelikož na oknech jsou okenice - nutná výbava po té, co nás dvakrát vykradl jeden a ten samej kokot (už zase sedí, hurá (!) na tři roky klid).
Bylo tam asi tisíc stoletejch pavučin, pouštěný hnízda jiřiček, který se musel srazit, omýka opadává, i ty zdi opadávají... Holt co chcete po 250 let starým baráku (barabizně)?

Ještě nikdy jsem vám tu vlastně do detailu neřekla, co je zač to moje uzdravovací středisko. Budete valit kukadla... Sedíte? Jo? Jdem na to...:

Pod pojmem chalupa či chata si jistě nepředstavíte barák o dvou (třech) poschodích, že? Nyní vás poprosím, abyste tak učinili. Hned taky vysvětlím to dvou - třech. Je to tím, že v jednom místě, jsou dvě půdy nad sebou. Jo, nekecám.
Chalupa není z větší části obyvatelná. K obývání se dají využít pouze 3 ložnice, které mají u sebe 3 menší kuchyňky. Jedna část patří nám, jedna část (bohužel) bratrovi mýho otce (to je ten, co si nezaslouží být nazýván strýcem, ze kterého se mi chce zvracet, ale o tom jindy, a poslední část patřila dědovi (ta je v podkroví). Zbytek neobyvatelný - kdo by taky chtěl bydlet ve stodole, že?
Zmínila jsem tu, že to stavení skoro celé z kamene (skoro - podkroví u dědy je cihlové)? A jak jistě víte, to se vytopí 100 % až za tři dny. Je tam kosa. Velká kosa. Dám příklad: Dojedete na podzim. Venku je 5°C a uvnitř je 0°C.
No, abych vás nemučila, tak vám povím trochu historie.
Původní majitelé s tím barákem dělali čoro moro. Jednou to byla hospoda, jedlou obchod a pak farma.
Důkaz o stáří máme. Je to zaprvé číslo popisné domu - příznační jednička. A nalezené mince z doby Marie Terezie (pro dějepisné antitalenty je to období 1740 - 1780). V té době tam údajně býval obchod. Konec hodiny děblu.
Pokračujeme v popisu:
Přes svoje stáří překvapivě - STOJÍ (jako ten barák). ;D I když se trochen drolí. Kameně vypadávají ze zdí... Je to podle statika obyvatelné.
Na chatě máme jeden vrt - ne ropný, ale na vodu... a stejně není pitná... Grr! Pro tu se musí z kopce dolů s konvou (a pak navrch - uff!). V domě není zavedená voda. Pozor pozor! Zcela funkčí máme suchý záchod... Lahůdka... Hahahah! Umývání ruk v bečkách s dešťovkou. A pokud se chcete koupat... Hupky šupky necelej kilásek je rybník!
Voda je zavedená do podkroví, ale... No, řekněme, že je radno ji nepoužívat. Protože to funguje jen když se tomu chce. A to nebývá moc často... Vlastně nikdy.
Topí se v kamnech - dřevem! Žádný otočení knoflíkem a je teplo. Musíte si nejdřív zašpinit ruce od sazí!
Dále k chatě patří zahrada oplocená kamennou zdí, zarostlá trávou. Pak dvě malá políčka, hodně stromků (převážně jabloně, švěstky, ale taky líska, blumovník a před chlupou jsou stoletý jasany - který kdyby spadly, tak je po baráku).
Také tam je sklep. Zzzzzzz! Sklep. Zzz neznačuje, že je tam pekelná zima.
Vše je tam pozamykáno, zamřížováno - opatření proti žlodějům. Plus pár pastiček... Hahaha! *ďábelský smích*
Jo a taky je tam stráň, kterou nevyžnete, i kdyby jste chtěli, je tak zarostlá... No, když se to tam přes padesát let nesekalo... Sisyfos by mě chápal.
Tato věc existuje v kraji Vysočina, v maličké vesničce, kde nastálo bydlí asi tři rodiny.
Romantika?
Ne, horor! Pokaždé když přijedete - sekat trávu! Huf!
A tohle já zdědím. Barabiznu.
Ale důležité je, že to tam mám ráda...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Haló?! Kdo tam?!

No, přece JÁ!

Komentáře

1 Mikyna xD *in love* Mikyna xD *in love* | Web | 30. srpna 2009 v 22:52 | Reagovat

tyjo.. takovej dokonalej popis.. :D..teď si to dokážu představit.. u nás má chalupu jen babička s dědou a tam my jezdíme s nima..:Da to je takovej útulnej baráček ( kde já se strašně bojim :D) no a děda si tam pečuje o zahrádku a když seká trávu tak chodí s nůžkama a stříhá si tam trávníček..:D.. někdy fakt blázinec :):D

2 K. K. | Web | 31. srpna 2009 v 12:26 | Reagovat

:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama