Znáte ten pocit, že se topíte?

13. července 2009 v 20:33 | Ivík |  Uvažující
Na topení se, ne topení, jako teploučko u kamen, ale na opravdové, řekněme tedy tonutí, narážím v poslední době moc často. Až je mi to podezřelé.

Nejen o tom čtu, zažila jsem to na vodě, jednou když jsem byla v Chorvatsku u moře a nyní jsem se dozvěděla, co potkalo naši druhou partu, která sjížděla Otavu. O víkendu se vrátili - všichni - nikdo se neutopil! Naštěstí. Ale tomu, co prožili, moje vlastní ucho nechtělo věřit. Byli v ohrožení života! Stejně jako část naší skupiny tenkrát ve vlaku, který se dal sám do pohybu (podrobnosti v tolikrát slibovaném článku o vodě). Oni totiž jeli otavu za zvýšeného stavu vody - 90 cm. Což my jsme loni šíleně drhli. Nedokážu si představit, jak divoké byli ty peřeje, pod jedním hradem, na kterých jsem si myslela, že... no, že to je snad moje poslední chvilička.
Po prvním dnu to vzdali 2 posádky. Jedni nováčci a jedni zkušení.
Pokud jste se na rozbouřené Otavě cvakli (=poloviční eskymák, neboli obrácení lodi dnem vzůru) tak nebyla možnost se dostat hned k břehu, kvůli silnému proudu. Někteří tak plavali 200 - 300 m a o lodi ani nemluvě. Jednou se stalo, že zadák s porcelánkem (ten, co je vzadu a ten, co je uprostřed) byli na levém břehu a háček (ten, co sedí vpředu) s lodí na pravém. A jelikož nebyla možnost řeku přebrodit, nastala prekérní situace. Háček neuměl loď řídit a tím pádem ji dopravit na druhý břeh. Musela tedy vysednout další posádka... no, hlavní je, že to dopadlo dobře.
Na jednom úseku se prý cvakli úplně všichni.
Šílené!
Dopluli i do jednoho totálně vyplaveného campu a byli nuceni přespat v chatkách, kdesi na kopci na campem. :-O

Já jsem ocobně měla pocit, že se topím, jen pár vteřin a to na vodě kdy se znenadání naše loď otočila do leva a my jsme se převrátili. Byla to chyba zadáka. Podjížděli jsme padlý kmen, muselo se tam hodně naklonit, skoro si až lehnout na loď, říkala jsem to - jako správný háček - a pádlovala jsem. Bylo to všek podjíždění u břehu, a abychom do něj nenarazili, chtěl tatík odšprtnout zadek lodi, jakmile tuto začátečnickou chybu udělal, předvedl opačný náklon (pravně se měl přiklonit k břehu, ne se od něj odklonit), proud tekoucí v levo nám nahnal vodu do lodě, a než jsem si stačila uvědomit, že se cvakáme, bylo poždě. Měla jsem zamlženo před očima (nezavřela jsem je, když jsem do vodypadala, vdechla jsem vodu, ale přesto se vynořila. Vody tam bylo dost. Stála jsem na špičkách a přesto mi voda sahala po bradu. Když jsem šla k břehu, strašně jsem se smála, přestože jsem měla výpadek paměti, přesně jsem si toho moc neuvědomovala.
Ale zachovala jsem se jako správný vodák - nejdražší je mu pádlo. To mi při pádu vyletělo z ruky. Hned jak jsem se vynořila, jsem sáhla po té žluté skvrně, jak se mi jevilo pádlo v očích plných vody. A z jedné strany jsem přidržovala loď.

Dál jsem se topila na pár vteřinek v moři v Chorvatsku, když jsme se šli večer koupat za mohutného přílivu. Vlny byly velký, a jedna mě zalila. Nejhorší na tom byla ta slaná voda. Ble!

Pak o topení čtu. Nějak často to potekává Tarana (který ovšem palvat neumí). Taran je hlavní hrdina série knih Kroniky Prydainu (doporučuju si to přečíst, je to vážně moc pěkná fantasy). Jednou, když se brodili řekou s lordem Gwydionem - to bylo poprvé - Taran si myslel, že jakmile vstoupí do vody, plavat se prostě naučí. Bohužel. Málem se tam utopil.
Podruhé, když zápasil s Ellidyrem, vyskočil na kámen, Ellidyr byl silnější a Taran spadl. Dost se při tom potloukl a byl v bezvědomí.
A do třetice, když se jim rozpadl na moři jejich vlastnoručně vyrobený vor. Při tom se taký trochu topil, ale zachraňoval k tomu tonoucího nechopnécho a nemotorného prince Rhuna.
A po čtvrté se ani tak netopil, jako zachraňoval krále Smoita, který ve špatném míště brozil řeku, prod ho strhl až k vodopádu...
A to určitě není naposledy, kdy se Taran s vodou setkal v boji o život...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Haló?! Kdo tam?!

No, přece JÁ!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama